Początkujący manager. Niezbędne cechy i umiejętności.

Każdy chciałby, aby jego firma odnosiła sukcesy i posiadała jak najlepszą pozycję na rynku. Jednak jeśli nie będziemy mieli odpowiednio przeszkolonych ludzi, którzy naprawdę dobrze znają się na swojej pracy, to możemy mieć problem z wypracowaniem odpowiedniej pozycji firmy. Dlatego warto się zastanowić jakie cechy powinien mieć manager, tak abyśmy mieli pewność, że wybraliśmy na to stanowisko odpowiednią osobę.

Pewność siebie i empatia

Jedną z cech, którą powinien wykazywać manager jest pewność siebie. Musi się ona przejawiać w jego sposobie mówienia, chodzenia czy ubierania. Jeśli pracownicy wyczują, że jest on pewny siebie, że nie boi się wyrażać swoich opinii i egzekwować tego o co poprosił, to będą go bardziej słuchali, a więc też będą do niego podchodzili z odpowiednim szacunkiem. Nie mniej, trzeba jednak pamiętać, że za tą pewnością siebie, powinna iść także empatia.

Zrozumienie, że jakiś pracownik mógł się pomylić, bo ma gorszy dzień, że czegoś mógł nie zrozumieć i trzeba mu to wytłumaczyć jeszcze raz.

Co jeszcze powinien posiadać?

Jeżeli zastanawiamy się, co jeszcze powinien posiadać taki dobry manager, to warto wiedzieć, że powinien umieć panować nad emocjami. Nie tylko swoimi, aby nie dać ponieść się nerwom i wszystko na spokojnie przeanalizować, ale także swoich pracowników. Wówczas będzie potrafił w odpowiedni sposób podchodzić do konfliktów, a co się z tym wiąże, będzie je umiał rozwiązywać w sposób najlepszy dla podwładnych. Dodatkowo taka osoba będąca na stanowisku managera powinna być również dyrektywna. Oznacza to, że nie może się ona bać podejmowania decyzji, nawet wtedy, gdy będą one niekonwencjonalne i na pierwszy rzut oka, będzie się wydawało, że są szalone. Czasami potrzeba właśnie takich niecodziennych działań, aby móc sprawić, że firma odniesie naprawdę ogromny sukces.

Warto pomyśleć o tym, co chcemy, aby nasz manager posiadał. Jaki powinien być, jak widzimy jego miejsce w naszej firmie, ile miejsca do wykazania własnej inicjatywy chcemy mu przekazać. Musi umieć wyrażać krytykę, ale nie oceniać ludzi tylko działania, które oni podejmują. Ale też jednocześnie musi umieć ich motywować. Dlatego też, wybór odpowiedniego managera jest tak ważny i powinniśmy dać sobie na to trochę więcej czasu. Jeśli będziemy co chwilę zmieniać ludzi na tym stanowisku, to nie wyjdzie z tego nic dobrego. Warto więc poświęcić więcej czasu na jego wybór, ale od razu wybrać dobrze.