Jak dbać o szkliwo

W prawidłowej higienie jamy ustnej bardzo ważne jest nie tylko szorowanie zębów, ale także dbanie o szkliwo. Dzięki odpowiednim nawykom uda nam się na dłużej zachować zdrowy uśmiech i piękne, lśniące ząbki i nie musi być to wcale takie trudne, jak na początku by się wydawało.

Wystarczy jedynie przestrzegać kilku wskazówek, dzięki którym uda nam się szybko uzyskać niesamowite efekty. Przede wszystkim specjaliści polecają kilka nawyków w codziennej diecie i zachowaniu, które pomogą uzyskać efekt zdrowego szkliwa.

Przede wszystkim należy zrezygnować ze szkodliwych napojów gazowanych, również bardzo kwaśne soki, a nawet kawę, czy herbatę można pić przez słomkę – dzięki temu nie tylko zadbamy o szkliwo, ale również sprawnie unikniemy przebarwień powstających po piciu tych napojów. Kwasy powstałe po jedzeniu posiłków, szkodliwie wpływające na zdrowie jamy ustnej, neutralizują produkty mleczne, czy ser, dlatego po posiłku możemy zjeść jeszcze kawałek żółtego sera, bądź wypić szklankę mleka.

Można też przez parę minut żuć gumę, najlepiej bez cukru, dzięki czemu wytworzymy więcej śliny, która również usuwa powstające po spożywaniu posiłków bakterie. Zębów nie wolno myć zbyt agresywne – za twarda szczoteczka, czy bardzo gwałtowne szorowanie może podrażnić dziąsła i zedrzeć szkliwo.

Jeśli jemy kwaśny posiłek ważne jest, by wiedzieć, że nie wolno szorować zębów szybciej, niż godzinę po posiłku – kwasy osłabiają szkliwo i wtedy jest ono bardziej podatne na podrażnienia podczas szczotkowania. Oczywiście trzeba trzymać cały czas rękę na pulsie i w przypadku jakiś niebezpiecznych przemian natychmiast zwrócić się o pomoc do stomatologa.

www.bialekrukinaebooki.pl